نقش فناوری اطلاعات در حوزه حسابداری

فناوری اطّلاعات توانسته است تا بسیاری از شاخه‌های علوم مختلف را دگرگون نماید و امروزه دیگر انجام پروسه‌های گوناگون بدون وجود فناوری اطّلاعات و مزایای آن امکان‌ پذیر نیست. در این مقاله قصد داریم تا نقش‌ فناوری اطّلاعات و ابزارهای آن در حسابداری و خدمات مرتبط با آن را شرح دهیم.

Bookmark(0)

امروزه با پیشرفت تکنولوژی ابزارهای جدیدی در اختیار فرایندهای مختلف قرار گرفته‌اند و موجب ایجاد تحوّلاتی عظیم در شاخه‌های مختلف علم شده‌اند و حسابداری نیز از این قضیه مستثنی نیست و با معرّفی ابزارها و راهکارهای جدید در این حوزه، این شاخه نیز با پیشرفت‌های قابل توجّهی مواجه شده است و این پیشرفت‌ها پروسه‌ی انجام فرایندهای این رشته را ارتقاء داده‌اند و در نتیجه کیفیّت و سرعت خدمات ارائه شده بهبود قابل توجّهی را مشاهده کرده است. در ادامه می‌توانید گوشه‌ای از نقش‌های فناوری اطّلاعات در نحوه‌ی ارائه‌ی خدمات حسابداری را مشاهده نمایید.

افزایش دقّت و صحّت محاسبات داده‌‌ها:

در گذشته روش‌های بسیار پیچیده و زمان‌گیری برای بررسی صحّت داده‌‌ها وجود داشتند و این مسئله موجب شده بود تا فرایندهای حسابداری با سرعت بسیار کمی انجام شوند ولی با معرّفی ابزار‌های جدیدی در زمینه‌ی  فناوری اطّلاعات به این حوزه بسیاری از مشکلات مربوط به پایین دقّت انجام فرایند‌ها و غیر ممکن بودن محاسبه‌ی صحّت آن‌ها از میان رفتند و سرعت انجام این پروسه‌ها بسیار افزایش یابد.

 

امکان سازمان‌دهی و دسته‌بندی داده‌های حسابداری:

در گذشته امکان سازماندهی داده‌های کلان و پیچیده به دلیل عدم برخورداری از ابزار کافی امکان‌پذیر نبود ولی با پیشرفت سریع علم و معرّفی ابزارهایی جدید در حوزه خدمات حسابداری این مشکل به مقدار فراوانی کاهش یافته است و امروزه می‌توان با کمک نرم‌افزارهای موجود در این زمینه داده‌های کلان را در مدّت زمان کوتاهی دسته بندی کرد و فرایند‌های آنالیز آن‌ها را انجام داد.

تسریع مبادله‌ی اطّلاعات و ذخیره سازی آن‌ها:

این مورد شاید اصلی‌ترین کاربرد فناوری اطّلاعات در این حوزه محسوب شود زیرا موجب جایگزین شدن دفاتر حسابداری حجیم و پیچیده با نرم افزارهای پرکاربرد و حافظه‌های ابری برای ذخیره سازی اطّلاعات شده است و امکان مبادله‌ی سریع و دقیق اطّلاعات را فراهم کرده است و این مورد موجب شده است تا امروزه با استفاده از این نرم‌افزارها بتوان فرایندهای پیچیده و گسترده‌ی حسابداری را در مدّت زمانی کوتاه انجام داد.

Bookmark(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *