حسابداری مدیریت چیست و چه خدماتی برای شرکتها ارائه می‌دهد؟

حسابداری علمی گسترده و رو به رشد تلقّی می‌شود و به همین دلیل است که شاخه‌های مختلفی در این رشته پدیدار شده‌اند و هر کدام از این شاخه‌ها خدمات متفاوتی را ارائه می‌دهند. حسابداری مدیریت یکی از شاخه‌های مهم این رشته محسوب می‌شود و خدمات متنوّعی را عرضه می‌نماید. در این مقاله قصد داریم تا شما را بیشتر با این شاخه‌ی حسّاس و کاربردی و ویژگی‌های آن آشنا سازیم.

Bookmark(0)

حسابداری علمی گسترده و رو به رشد تلقّی می‌شود و به همین دلیل است که شاخه‌های مختلفی در این رشته پدیدار شده‌اند و هر کدام از این شاخه‌ها خدمات متفاوتی را ارائه می‌دهند. حسابداری مدیریت یکی از شاخه‌های مهم این رشته محسوب می‌شود و خدمات متنوّعی را عرضه می‌نماید. در این مقاله قصد داریم تا شما را بیشتر با این شاخه‌ی حسّاس و کاربردی و ویژگی‌های آن آشنا سازیم.حسابداری مدیریت چیست؟
حسابداری مدیریت شاخه‌ای بسیار مهم و کاربردی از حسابداری می‌باشد و خدمات متنوّعی را در سطح سازمان‌ها و ادارات به مدیران و مسئولان بلند پایه‌ی شرکت‌ها ارائه می‌دهد. خدمات حسابداری قابل ارائه توسّط این شاخه بیشتر شامل تجزیه و تحلیل و آنالیز داده‌های مالی شرکت‌ها و سازمان‌ها می‌باشد و از نتایج بدست آمده برای تعیین نقشه‌ی راهبردی شرکت‌ها و سازمان‌ها و بررسی وضعیت مالی یک شرکت استفاده می‌شود و می‌توان با استفاده از خدمات حسابداری این شاخه به یک دید کلّی از وضعیت مالی و جایگاه شرکت در دنیای تجارت پی برد. همچنین، اطّلاعات حاصل از این فرایند برخلاف حسابداری مالی می‌توانند دید بهتری را نسبت به میزان درآمد‌ها و عملکردهای مالی شرکت در اختیار مدیران قرار دهند زیرا یکی از وظایف اصلی حسابداری مدیریّت آنالیز تمامی داده‌های مالی شرکت با یک دید آینده نگر می‌باشد و می‌توان از این داده‌ها جزئیات بسیاری را استخراج کرد. در ادامه می‌توانید با برخی از خدمات حسابداری این شاخه بیشتر آشنا شوید.

حسابداری مدیریت چه خدماتی را به شرکت‌ها ارائه می‌دهد؟

مدیریت راهبردی سازمان‌ها و ادارات:
اطّلاعات حاصل از حسابداری مدیریت از ارزش آنالیزی بسیار بالایی برخوردار هستند و می‌توان با استفاده از این داده‌ها چشم‌انداز کوتاه مدّت و بلند مدّت شرکت‌ها و سازمان‌ها را تعیین کرد و از صحّت اقدامات صورت گرفته در حوزه مالی اطمینان یافت.

بررسی میزان بازده و صحّت عملکرد مدیران شرکت‌ها:
در بسیاری از مواقع متخصصین از بررسی میزان بازده تصمیمات مالی اتّخاذ شده در شرکت‌ها عاجز هستند و نمی‌توانند عملکرد مالی مدیران را با دقّت بالایی بررسی نمایند. حسابداری مدیریت در این زمینه می‌تواند اطّلاعاتی بروز و قابل آنالیز در رابطه با میزان بازده و نحوه‌ی عملکرد مالی مدیران را به شرکت‌ها ارائه دهد و از این طریق در برنامه‌ریزی نقشه‌های مالی شرکت‌ها نقش داشته باشد.

بررسی میزان ریسک تصمیمات مالی و مدیریت صحیح آن‌ها:
شناسایی، بررسی و مدیریت میزان ریسک تصمیمات مالی شرکت برای رسیدن به اهداف از قبل تعیین شده یکی دیگر از وظایف اصلی حسابداری مدیریت می‌باشد و از این طریق موجب کاهش احتمال ضرردهی شرکت در برنامه ریزی‌های مالی کوتاه مدّت و بلند مدّت می‌شود.

Bookmark(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *